Spoznajte skrytý pôvab neprebádaného Londýna

 

Milí cestovatelia,

radi by sme Vám v našom blogu priblížili skrytú krásu Londýna. Chceme Vám predstaviť metropolu Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, tak ako ju možno zatiaľ nepoznáte z cestovateľských bedekrov a propagačných videí. We-Do travel Vám prináša tipy na návštevu jedinečných londýnskych lokalít, ktorých genius loci Vám doslova vyrazí dych. Alebo prinajmenšom na chvíľu dýchať zabudnete, opojení krásou a nevšednými dojmami. Tu je náš výber, nech sa páči.

 

Little Venice je malebná oblasť Londýna uprostred riečnych kanálov, ktoré sa stali obľúbeným prístavom pre množstvo kaviarničiek, štýlových britských pubov, či svojráznych reštaurácií, to všetko hneď vedľa rieky, prípadne priamo na nej! Sami si vyberte, čo Vás láka viac. Pokojná plavba na výletnej loďke, šálka lahodnej kávy s riečnym zátiším, prechádzka po nábreží, návšteva bábkového divadla Puppet Theatre Barge so scénou priamo na lodi, či skôr predstavenia nezávislého divadelného súboru s moderným konceptom, alebo večer strávený s priateľmi v miestnych baroch s atraktívnou hudobnou produkciou. Oblasť medzi Little Venice a Camden Town je domovom jedných z najinšpiratívnejších súčasných umeleckých scén. Spoločnosti, ktoré prevádzkujú výletné loďky, Jason’s Trip, Jenny Wren Canal Cruises a London Waterbus, Vás za zhruba 45 minút dopravia napríklad aj na fascinujúci multikultúrny Camden Lock Market, kde si môžete vychutnať okrem množstva iných vecí aj najlepšie Fish & Chips v Anglicku. Fanúšikom športu určite odporúčame navštíviť Lord’s Cricket Ground, prezývaný tiež “Domovom kriketu”, ktorý nájdete v tesnej blízkosti Little Venice. Súčasťou štadióna je ikonická Lord’s Media Centre od architektonickej kancelárie Future Systems českého architekta Jana Kaplického, ktorej projekt bol ocenený najprestížnejšou britskou cenou za architektúru Stirling Prize.

https://www.visitlondon.com/things-to-do/place/401228-little-venice#tb7WfFHYgy6bcZkj.97

 

Leighton House Museum bol pôvodne domovom a ateliérom výrazného britského maliara a sochára viktoriánskej éry Lorda Frederika Leightona a je jedným zo skrytých skvostov Londýna. Leighton sa stal prvým maliarom, ktorému bol udelený šľachtický titul Lord. No je zároveň aj jeho najkratším držiteľom. Nasledujúci deň po svojom menovaní do šľachtického stavu totiž zomrel v dôsledku srdcových komplikácií. Keďže nemal potomkov, jeho titul zanikol v deň jeho smrti. Priestory či jednotlivé izby Leighton House sú zariadené v dobovom štýle s decentnou no zároveň vizuálne podmanivou výzdobou doplnenou o výnimočné umelecké objekty. Originálny dobový mobiliár a inventár je vkusne zľadený s mimoriadne cennými orientálnymi umeleckými objektami, ktoré si Lord Leighton poprinášal zo svojich početných zahraničných ciest, všetko v pôsobivej umeleckej kompozícii. Pýchou domu je prekrásna Arabská sieň, lahodne zladený priestor, ktorého výzdoba čerpá z bohatého kultúrneho dedičstva oblasti Blízkeho východu, Sýrie, či Perzie. Leigton House je okrem toho aktuálne domovom umeleckej zbierky diel samotného Leightona, Burne-Jonesa, Millaisa, Stevensa, či Alma-Tademu, ktorá spoluvytvára kúzlo tohto výnimočného priestoru.

www.leightonhouse.co.uk/

 

Sky Garden patrí jedinečnému a originálnemu verejnému priestoru, sklennému dómu, rozprestierajúcemu sa na troch poschodiach na vrchole londýnskeho mrakodrapu. Ten sa nachádza na rušnej Fenchurch Street v City of London. Geniálne situovaná záhrada, oáza pokoja v centre londýnskeho City, ponúka nádherný kruhový výhľad na mesto z vtáčej perspektívy. V Sky Garden sú pre Vás pripravené 2 bary a 2 pozoruhodné reštaurácie – Darwin a Fenchurch. Nezabudnuteľným zážitkom sa môže stať sledovanie západu slnka nad Londýnom z obrovskej presklenej terasy umiestnenej na 35. poschodí budovy. Ideálne s pohárom vína alebo iného nápoja podľa Vášho výberu. Ak Vám vyhovuje vkus a hlasitosť produkcie miestnych DJ-ov, Sky Pod Bar a City Garden Bar sa môžu stať Vaším prístavom na záver rušných dní. Výnimočný vizuálny a kulinársky zážitok. Vstup do záhrad je zdarma a vo vybraných hodinách voľný, bez potreby rezervácie. Veľmi tiež odporúčame navštíviť Sky Garden dopoludnia počas bezplatných Walk-in hodín a vychutnať si tak pohľad z výšky na pulzujúci Londýn za slnečného svetla.

https://skygarden.london/

 

Leadenhall Market je architektonickým šperkom viktoriánskej éry, pôvodne ide o priestor, kde sa nachádzalo jedno z najstarších trhovísk na území Londýna, ktoré je datované až do 14. storočia. V súčasnosti sa pod honosným viktoriánskym strešným prekrytím lesknú výklady obchodov, v ktorých nakúpite kvalitné potraviny ale napríklad aj čerstvé rezané kvety, no predovšetkým tu nájdete štýlové butiky britských i svetových značiek. Pod strechou tržnice, medzi útulnými predajňami, sa rozprestierajú aj terasy obľúbených reštaurácií a pubov. Vedeli ste, že Šikmá ulička, či po anglicky Diagon Valley z filmu Harry Potter a Kameň mudrcov, na ktorej zoženiete prakticky akúkoľvek čarodejnícku výbavu, sa nachádza práve tu? Takže pokiaľ je Vaše dieťa malý čarodejnícky učeň, môže Vás tam pokojne vziať a Vám nič nebráni v nakupovaní 🙂

https://leadenhallmarket.co.uk/

 

Pod názvom Barbican Centre sa skrýva najväčší európsky umelecký komplex, ktorý sa nachádza, áno, čuduj sa svete, práve v Londýne. Vytvorený bol v surovom, no bezpochyby v pôsobivom architektonickom štýle – brutalizme. Na tomto mieste funguje viacero umeleckých priestorov. Koncertná sála pre takmer 2000 poslucháčov, divadelná sála vytvorená na mieru pre Royal Shakespeare Company – ktorá sa tu opäť po kratšej prestávke presídlila, 200-miestna divadelná sála The Pit, 2 galérie, 3 kinosály, verejná knižnica so zbierkou zameranou hlavne na hudbu a výtvarné umenie, 3 reštaurácie, viacero konferenčných miestností, 2 obchodné výstavné sály a ďalšie priestory určené pre alternatívne umelecké vystúpenia, obchody a v neposlednom rade konzervatórium – toto všetko nájdete v Barbican Centre. Barbican je taktiež sídlom dvoch zvučných symfonických telies, a to London Symphony Orchestra a BBC Symphony Orchestra. Londýnska umelecká Mekka.

https://www.barbican.org.uk/

 

Idylická záhrada Queen Mary Rose Garden je súčasťou Regent Parku a bola založená manželkou kráľa Juraja V., kráľovnou Máriou. Záhradu kompletne vysadili v roku 1934. Obsahuje najväčšiu kolekciu sadených ruží v Londýne. Zdobí ju spolu približne 12 tisíc šípových ruží. Objavte pôvabné zákutia záhrady. Medzi zastúpenými 85 druhmi sa nachádza aj ruža Royal Parks, ktorá bola vyšľachtená exkluzívne pre Londýnske kráľovské záhrady. Šípové ruže sú bezpochyby najväčšou, no nie jedinou, pýchou záhrad. Okrem nich na lánoch rastú begónie, kvety z čeľade iskerníkovitých ale aj rastliny typické pre Stredomorie. Najvhodnejšou dobou na návštevu záhrad sú prvé dva júnové týždne, kedy kvitne najviac kvetov. Prejdite sa s Vašou partnerkou alebo partnerom záhradami a doprajte si relax v opojnej vôni ruží. Balzam pre Vaše napäté nervy. Potešte v záhradách svoje zmysly.

https://www.royalparks.org.uk/parks/the-regents-park/things-to-see-and-do/gardens-and-landscapes/queen-marys-gardens

 

Fortnum & Mason je viacposchodový obchodný dom v luxusnej londýnskej štvrti Mayfair s tradíciou od roku 1707. V komplexe sa nachádza 5 reštaurácií, renomovaný vínny bar aj zmrzlinový salón, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou neobídete. Fortnum & Mason sa oddávna špecializuje na kvalitnú gastronómiu. V ponuke nájdete okrem iného exkluzívne druhy a balenia čajov, čajové pečivo, či nádherné porcelánové čajové sety, charakteristické darčekové koše, exotické potraviny, víno a predovšetkým neodolateľné dezerty a zmrzlinu. Ak si potrpíte na kvalitu s nádychom luxusu, môžete si byť istí, že vo F&M nakúpite správne. Zaujímavosťou Fortnum & Mason sú tiež pôvabné hodiny na fasáde budovy, ktorých 18 zvonov bolo vyrobených v rovnakej továrni ako slávny Big Ben. Každých 15 minút zvony odohrajú príjemnú melódiu a keď odbijú celú hodinu, v dvierkach povedľa hodín sa zjavia figuríny pánov Fortnuma a Masona, ktorí skontrolujú či je vo F&M stále všetko tak, ako má byť a poklonia sa jeden druhému na znak úcty.

https://www.fortnumandmason.com/

CHCEM CESTOVAŤ DO LONDÝNA!